Przejdź do treści

Pracownia RTG

Personel

  • Kierownik Pracowni RTG
    dr n. med. Tomasz Golus — specjalista radiologii i diagnostyki obrazowej

Godziny pracy rejestracji Pracowni Diagnostyki Obrazowej: 8.00-19.00

Kontakt

Rejestracja telefoniczna32 621 95 06, 32 621 95 07
Centrala ZOZ32 245 50 41

Pracownia mieści się w budynku „B” Zespołu Opieki Zdrowotnej w Świętochłowicach sp. z o.o. w restrukturyzacji (wejście nr 5), dysponuje nowoczesnym, zaawansowanym technologicznie aparatem FUJIFILM FDR pracującym w systemie radiografii cyfrowej, która zapewnia natychmiastowe wyniki obrazowania przy jednoczesnej maksymalizacji jakości obrazu.

Pacjent podczas wizyty w pracowni powinien posiadać ze sobą skierowanie (e-skierowanie) od lekarza POZ lub lekarza specjalisty oraz dokument tożsamości ze zdjęciem.

W przypadku badań dzieci do 16 roku życia należy przedstawić Książeczkę Zdrowia Dziecka.

Nie wykonujemy badań RTG odpłatnie.

Wyniki badań

  • wyniki, w zależności od rodzaju badania będą dostępne:
  • po 3 dniach roboczych – badania RTG,
  • po 5 dniach roboczych – UROGRAFIA
  • odbiór wyników możliwy jest od poniedziałku do piątku w godzinach 800 – 1900 ,
  • istnieje możliwość odebrania wyniku za pośrednictwem osoby trzeciej po wypełnieniu odpowiedniego upoważnienia (druk do pobrania w rejestracji Pracowni RTG/TK)

Większość badań RTG nie wymaga specjalnego przygotowania, poza zdjęciem przeglądowym jamy brzusznej, zdjęciem odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa oraz badaniami radiograficznymi z podaniem środków cieniujących (np. urografia).

PRZYGOTOWANIE DO BADANIA RTG KRĘGOSŁUPA LĘDŹWIOWO-KRZYŻOWEGO ORAZ JAMY BRZUSZNEJ:

  • w dniu poprzedzającym badanie zachować dietę lekkostrawną, bez pokarmów wzdymających,bez napojów gazowanych i mlecznych (np. jogurtów, kefirów) oraz zażyć preparat przeczyszczający zakupiony w aptece bez recepty (preparaty należy zażyć według ulotki dołączonej do opakowania);
  • w dniu badania zgłosić się do pracowni na czczo, nie wolno palić papierosów, pić kawy;
  • jeśli pacjent przyjmuje na stałe leki, w dniu badania powinien przyjąć je zgodnie z zaleceniami

ZALECENIA OGÓLNE DO BADAŃ Z PODANIEM ŚRODKA KONTRASTOWEGO :

  • ostatni posiłek należy spożyć najpóźniej 5 godzin przed badaniem;
  • zadbać o właściwe nawodnienie na kilka dni przed badaniem;
  • jeśli pacjent przyjmuje na stałe leki, również w dniu badania powinien przyjąć je zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego popijając niewielką ilością wody niegazowanej

Ochrona radiologiczna pacjenta

Dla zapewnienia racjonalnego i bezpiecznego wykonywania badań wykorzystujących promieniowanie jonizujące przestrzegamy następujących zasad:

  • Badania RTG i TK wykonujemy na podstawie pisemnego skierowania. Wystawia je lekarz prowadzący po upewnieniu się̨, ze inne nienarażające na działanie promieniowania jonizującego metody, a także wcześniej wykonane badania z zastosowaniem promieniowania jonizującego nie mogą̨ dostarczyć́ równoważnych informacji. Bez skierowania wykonujemy tylko badania w sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia pacjenta.
  • Stosujemy osłony osobiste (fartuchy i kołnierze) chroniące poszczególne części ciała i narządy niebędące przedmiotem badania, a znajdujące się w wiązce pierwotnej promieniowania jonizującego,pod warunkiem, że nie pogarszają̨ one jakości diagnostycznej badania.
  • W celu zmniejszenia narażenia pacjenta ograniczamy liczbę projekcji, czas ekspozycji oraz rozmiary wiązki promieniowania do wartości niezbędnych do uzyskania oczekiwanych informacji diagnostycznych.
  • W dokumentacji medycznej pacjenta zapisujemy parametry umożliwiające odtworzenie warunków badania i narażenia pacjenta. Dodatkowo badania RTG i TK wykonane u dzieci poniżej 16 roku życia są odnotowane w Książeczce Zdrowia Dziecka.
  • Celem stałego podnoszenia poziomu jakości badań oraz eliminacji błędów i powtórzeń w naszych pracowniach wdrożone zostały procedury jakości opisane w Księdze Jakości zgodne z Systemem Zarządzania Jakością, którą określa Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 18 lutego 2011r w sprawie warunków bezpiecznego stosowania promieniowania jonizującego dla wszystkich rodzajów ekspozycji medycznej (tekst jedn. Dz.U z 2017 r. poz.884). Nasze urządzenia rentgenowskie podlegają̨ obowiązkowym, okresowym testom jakości.
  • W pracowniach RTG i TK w widocznym miejscu znajduje się informacja, że każda kobieta będąca w ciąży lub podejrzewająca, iż może być w ciąży, powinna poinformować o tym fakcie personel medyczny. Planowe badania z wykorzystaniem promieniowania rentgenowskiego u kobiet w wieku rozrodczym powinny być wykonywane w 1 – 10 dniu cyklu (dla uniknięcia napromieniowania wczesnej, jeszcze nierozpoznanej ciąży). Wykonanie badań RTG i TK u kobiet ciężarnych ogranicza się do przypadków, w których nie mogą one być wykonane po rozwiązaniu. W takich przypadkach w celu maksymalnej ochrony płodu stosuje się optymalną technikę badania oraz osłony na okolicę brzucha i miednicy.
  • Jeżeli w czasie wykonywania badania rentgenowskiego zachodzi konieczność podtrzymania pacjenta czynność tę może wykonać osoba, która ukończyła 18 lat, nie jest w ciąży, została wyposażona w środki ochrony radiologicznej oraz została poinstruowana o sposobie postępowania i poinformowana o ryzyku radiacyjnym.