Przejdź do treści

Tomografia Komputerowa

Personel

  • Kierownik Pracowni TK
    dr n.med. Tomasz Golus — specjalista radiologii i diagnostyki obrazowej

Dane Kontaktowe

Rejestracja czynna od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 15:00

Rejestracja na badania TK odbywa się:

  • osobiście
  • telefonicznie
  • drogą mailową na adres
Telefon32 621 95 06 lub 32 621 95 07
E-mailrtg-tk@zoz.net.pl

Pracownia Tomografii Komputerowej (TK) mieści się w budynku “B” Zespołu Opieki Zdrowotnej w Świętochłowicach sp. z o.o. (wejście nr 5), dysponuje nowoczesnym 16-rzędowym aparatem CT Optima520 GE Healthcare. Wykonujemy szeroki zakres badań TK uwzględniający okolice głowy, szyi, klatki piersiowej, jamy brzusznej, miednicy, wszystkich odcinków kręgosłupa, kończyn oraz badania naczyniowe (za wyjątkiem serca).

Pacjent podczas wizyty w pracowni powinien posiadać ze sobą skierowanie e-skierowanie (kod dostępu i PESEL) od lekarza specjalisty oraz dowód osobisty. W przypadku badań dzieci do 16 roku życia należy przedstawić Książeczkę Zdrowia Dziecka.

Nie wykonujemy badań TK odpłatnie.

Wyznaczona godzina badania jest godziną orientacyjną.

Wyniki badań

  • dostępny do 5 dni roboczych
  • odbiór wyników możliwy jest od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 19:00 ,
  • istnieje możliwość odebrania wyniku za pośrednictwem osoby trzeciej po wypełnieniu odpowiedniego upoważnienia (druk do pobrania w rejestracji Pracowni RTG/TK)

BADANIE TK

Tomografia komputerowa jest nowoczesną techniką obrazowania ciała wykorzystującą promieniowanie rentgenowskie. Zastosowanie tej metody diagnostycznej pozwala na uzyskanie znacznie bardziej szczegółowych obrazów narządów wewnętrznych niż ma to miejsce w zwykłym badaniu rentgenowskim, jednak wiąże się z większym narażeniem na promieniowanie jonizujące. Podczas badania pacjent leży na specjalnym stole, a wokół niego wiruje lampa skanująca wybrany obszar ciała wiązką promieniowania RTG. Dzięki zastosowaniu zaawansowanych technik komputerowych w efekcie powstaje szereg przekrojów ciała, które mogą być zamienione na obraz trójwymiarowy. W niektórych rodzajach badań konieczne jest dożylne i/lub doustne podanie środka kontrastowego. Jest to substancja, którą doskonale widać na obrazach, co ułatwia diagnostykę mniejszych nieprawidłowości.

PRZYGOTOWANIE DO BADANIA Z PODANIEM ŚRODKA KONTRASTOWEGO

  • zadbać o właściwe nawodnienie na kilka dni przed badaniem
  • ostatni posiłek należy spożyć najpóźniej 5 godzin przed badaniem
  • jeśli pacjent przyjmuje na stałe leki, w dniu badania powinien przyjąć je zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego popijając niewielką ilością wody niegazowanej

NALEŻY PRZYNIEŚĆ NA BADANIE

  • dokument tożsamości ze zdjęciem
  • skierowanie na badanie
  • komplet posiadanej dokumentacji medycznej dotyczącej badanej okolicy ciała z wynikami dotychczasowych badań, w tym płyty CD, klisze, wypisy ze szpitala
  • aktualny wynik badania poziomu kreatyniny we krwi (za aktualne uznaje się badanie kreatyniny wykonane w okresie 30 dni poprzedzających badanie u pacjentów niechorujących na nerki i w okresie 7 dni u osób ze stwierdzonym zaburzeniem czynności nerek
  • w przypadku badania TK jamy brzusznej i/lub miednicy 1,5 litra wody niegazowanej
  • w przypadku chorób tarczycy aktualny wynik badania TSH
  • okulary korekcyjne – niezbędne do wypełnienia ankiety przed badaniem
  • Książeczkę Zdrowia Dziecka w przypadku dzieci do 16 roku życia

PRZEBIEG BADANIA

  • prosimy zgłosić się na badanie 15 minut przed umówioną godziną w celu wypełnienia ankiety medycznej; ​w przypadku badań TK jamy brzusznej i miednicy należy zgłosić się przynajmniej 1,5 godziny przed ustalonym terminem badania i przynieść ze sobą 1,5 l niegazowanej wody mineralnej (pielęgniarka sporządzi roztwór środka kontrastowego, który następnie powinno się wypić powoli małymi łykami)
  • w przypadku badań z dożylnym podaniem kontrastu, przed rozpoczęciem badania pielęgniarka założy wkłucie dożylne
  • przed badaniem pacjent może zostać poproszony o zdjęcie biżuterii, okularów, aparatu słuchowego i metalowych elementów garderoby jeżeli znajdują się w okolicy zakresu badania
  • w zależności od rodzaju badanie trwa od kilku do kilkunastu minut
  • podczas badania pacjent może zostać poproszony o wstrzymanie oddechu na kilkanaście sekund i musi leżeć nieruchomo
  • po badaniu z kontrastem pacjent pozostaje na terenie pracowni pod obserwacją około 30 min; po tym czasie, gdy pacjent czuje się dobrze ma usunięte wkłucie dożylne i może zostać zwolniony do domu

Ochrona radiologiczna pacjenta

Dla zapewnienia racjonalnego i bezpiecznego wykonywania badań wykorzystujących promieniowanie jonizujące przestrzegamy następujących zasad:

  1. Badania RTG i TK wykonujemy na podstawie pisemnego skierowania. Wystawia je lekarz prowadzący po upewnieniu się̨, ze inne nienarażające na działanie promieniowania jonizującego metody, a także wcześniej wykonane badania z zastosowaniem promieniowania jonizującego nie mogą̨ dostarczyć́ równoważnych informacji. Bez skierowania wykonujemy tylko badania w sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia pacjenta.
  2. Stosujemy osłony osobiste (fartuchy i kołnierze) chroniące poszczególne części ciała i narządy niebędące przedmiotem badania, a znajdujące się w wiązce pierwotnej promieniowania jonizującego,pod warunkiem, że nie pogarszają̨ one jakości diagnostycznej badania.
  3. W celu zmniejszenia narażenia pacjenta ograniczamy liczbę projekcji, czas ekspozycji oraz rozmiary wiązki promieniowania do wartości niezbędnych do uzyskania oczekiwanych informacji diagnostycznych.
  4. W dokumentacji medycznej pacjenta zapisujemy parametry umożliwiające odtworzenie warunków badania i narażenia pacjenta. Dodatkowo badania RTG i TK wykonane u dzieci poniżej 16 roku życia są odnotowane w Książeczce Zdrowia Dziecka.
  5. Celem stałego podnoszenia poziomu jakości badań oraz eliminacji błędów i powtórzeń w naszych pracowniach wdrożone zostały procedury jakości opisane w Księdze Jakości zgodne z Systemem Zarządzania Jakością, którą określa Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 18 lutego 2011r w sprawie warunków bezpiecznego stosowania promieniowania jonizującego dla wszystkich rodzajów ekspozycji medycznej (tekst jedn. Dz.U. z 2017 r. poz. 884). Nasze urządzenia rentgenowskie podlegają̨ obowiązkowym, okresowym testom jakości.
  6. W pracowniach RTG i TK w widocznym miejscu znajduje się informacja, że każda kobieta będąca w ciąży lub podejrzewająca, iż może być w ciąży, powinna poinformować o tym fakcie personel medyczny. Planowe badania z wykorzystaniem promieniowania rentgenowskiego u kobiet w wieku rozrodczym powinny być wykonywane w 1 – 10 dniu cyklu (dla uniknięcia napromieniowania wczesnej, jeszcze nierozpoznanej ciąży). Wykonanie badań RTG i TK u kobiet ciężarnych ogranicza się do przypadków, w których nie mogą one być wykonane po rozwiązaniu. W takich przypadkach w celu maksymalnej ochrony płodu stosuje się optymalną technikę badania oraz osłony na okolicę brzucha i miednicy.
  7. Jeżeli w czasie wykonywania badania rentgenowskiego zachodzi konieczność podtrzymania pacjenta, czynność tę może wykonać osoba, która ukończyła 18 lat, nie jest w ciąży, została wyposażona w środki ochrony radiologicznej oraz została poinstruowana o sposobie postępowania i poinformowana o ryzyku radiacyjnym.
  8. Poinformuj personel o ciąży!

Zestawienie najczęściej wykonywanych procedur
KodNazwa procedury
87.030TK głowy bez wzmocnienia kontrastowego
88.012TK jamy brzusznej lub miednicy małej bez wzmocnienia kontrastowego i co najmniej dwie fazy ze wzmocnieniem kontrastowym
87.031TK głowy bez i ze wzmocnieniem kontrastowym
88.387TK kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego bez wzmocnienia kontrastowego
87.410TK klatki piersiowej bez wzmocnienia kontrastowego
87.411TK klatki piersiowej bez i ze wzmocnieniem kontrastowym
88.303TK kończyny dolnej bez wzmocnienia kontrastowego
88.383TK kręgosłupa szyjnego bez wzmocnienia kontrastowego
87.033TK tętnic głowy i szyi
88.381TK tętnic kończyn
87.037TK szyi bez i ze wzmocnieniem kontrastowym
88.301TK kończyny górnej bez wzmocnienia kontrastowego
88.010TK jamy brzusznej lub miednicy małej bez wzmocnienia kontrastowego
88.385TK kręgosłupa piersiowego bez wzmocnienia kontrastowego
88.011TK jamy brzusznej lub miednicy małej bez i ze wzmocnieniem kontrastowym
88.013TK tętnic jamy brzusznej (w tym aorta)
87.415TK tętnic klatki piersiowej (w tym aorta)
87.049TK głowy ze wzmocnieniem kontrastowym
87.412TK klatki piersiowej bez wzmocnienia kontrastowego i co najmniej dwie fazy ze wzmocnieniem kontrastowym
87.034TK twarzoczaszki bez wzmocnienia kontrastowego
88.388TK kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego bez i ze wzmocnieniem kontrastowym
87.035TK twarzoczaszki bez i ze wzmocnieniem kontrastowym
87.036TK szyi bez wzmocnienia kontrastowego
87.032TK głowy bez wzmocnienia kontrastowego i co najmniej dwie fazy ze wzmocnieniem kontrastowym
87.038TK szyi bez wzmocnienia kontrastowego i co najmniej dwie fazy ze wzmocnieniem kontrastowym
88.304TK kończyny dolnej bez i ze wzmocnieniem kontrastowym
88.386TK kręgosłupa piersiowego bez i ze wzmocnieniem kontrastowym
88.302TK kończyny górnej bez i ze wzmocnieniem kontrastowym
88.384TK kręgosłupa szyjnego bez i ze wzmocnieniem kontrastowym