Dzięki funduszom unijnym zadbamy o naszych pracowników!
Zespół Opieki Zdrowotnej w Świętochłowicach sp. z o.o. pozyskał ponad 400 tys. zł na poprawę ergonomii poprzez zakup sprzętu i środków trwałych. Łącznie z wkładem własnym oznacza to wartą pół miliona złotych inwestycję w poprawę warunków pracy pracowników medycznych i niemedycznych.
Projekt, którego realizacja ma zakończyć się do grudnia 2022 r. ma na celu eliminowanie zdrowotnych czynników ryzyka w miejscu pracy, z uwzględnieniem działań szkoleniowych i obejmie ponad 140 osób, pracujących zarówno w pionie medycznym, jak i administracyjnym oraz pracowników technicznych. Działania podejmowane w projekcie uwzględniać będą modernizację stanowisk pracy oraz eliminację zidentyfikowanych ryzyk obniżających efektywność i wpływających na stan zdrowia pracowników szpitala, połączonych z bezpośrednim wsparciem pracowników Oddziału Chirurgii Ogólnej i Krótkoterminowej, w tym Pracowni Endoskopii, Oddziału Chorób Wewnętrznych, Oddziału Neurologii oraz pracowników administracyjnych, w tym gospodarczych i technicznych.
Dzięki pozyskanemu dofinansowaniu zakupione zostanie m.in. wyposażenie pracowni endoskopii, w tym m.in. videokolonoskop, szafa do przechowywania endoskopów, stół zabiegowy wraz z wyposażeniem, jak również mobilne wózki wielofunkcyjne dla stanowisk pielęgniarskich, urządzenia rolkowe wspomagające transport pacjenta, podnośniki transportowo-kąpielowe i stół pionizacyjny. Ponadto szpital zakupi ergonomiczny sprzęt biurowy oraz urządzenia i wyposażenie techniczne.
Pracownicy szpitala zostaną też objęci szkoleniami w zakresie radzenie sobie ze stresem, dzięki którym nauczą techniki opanowania emocji, konstruktywnej rozmowy, ale też zachowań asertywnych i metod dających możliwość polepszenia samopoczucia poprzez zastosowanie technik relaksacyjnych i wyciszających. W ramach zadania zaplanowano również szkolenia dla pracowników, u których pojawiają się dolegliwości ze strony układu ruchu i obwodowego układu nerwowego, a ich występowanie wiąże się z wykonywaną pracą, która wymaga dużego wysiłku pewnych grup mięśni przy podtrzymywaniu i przemieszczaniu zarówno pacjentów, jak i ciężkich przedmiotów oraz wykonywania niektórych czynności w niewygodnych, nienaturalnych pozycjach ciała, co powoduje obciążenie czy ucisk.
Projekt realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 (Europejski Fundusz Społeczny) dla osi priorytetowej: VIII. Regionalne Kadry gospodarki opartej na wiedzy dla działania: 8.3. Poprawa dostępu do profilaktyki, diagnostyki i rehabilitacji leczniczej ułatwiającej pozostanie w zatrudnieniu i powrót do pracy dla poddziałania: 8.3.2. Realizowanie aktywizacji zawodowej poprzez zapewnienie właściwej opieki zdrowotnej.