Poprawa jakości i dostępności do świadczeń ochrony zdrowia w ZOZ w Świętochłowicach sp. z o.o. poprzez zakup sprzętu i wyposażenia dla Oddziału Ginekologiczno-Położniczego, Sali Cięć, Sali Porodowej i Oddziału Neonatologicznego, wraz z modernizacją pomieszczeń Sali Cięć i Bloku Porodowego celem dostosowania do wymagań nowego sprzętu
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.
Wartość całkowita projektu: 2 793 951,34 zł
Kwota dofinansowania: 2 049 652,56zł
Cele projektu
Celem głównym projektu jest poprawa jakości świadczonych usług med. w zakresie koordynowanej i kompleksowej opieki nad matką i dzieckiem w działalności ZOZ w Świętochłowicach.
Realizacja celu nie tylko poprawi jakość komfort rodzących pacjentek, ale także przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa noworodków, zwłaszcza przy porodach przedwczesnych, jak również skróci czas oczekiwania na poród, oraz zmniejszy ryzyko przedłużonej hospitalizacji po porodzie, zmniejszając obłożenie oddziałów szpitalnych.
Cel główny wpisuje się w realizację celu osi X RPO WSL 2014-2020 (lepsza dostępność i efektywność systemu ochrony zdrowia) i jest zgodny z celem szczegółowym działania 10.1. Infrastruktura ochrony zdrowia (Zwiększenie dostępności i jakości świadczeń medycznych).
Cele szczegółowe projektu:
- poprawa dostępności do świadczeń – możliwość ich udzielenia większej liczbie pacjentów (przyspieszenie procedur)
- poprawa jakości usług zdrowotnych w dziedzinie opieki nad matką i dzieckiem(nowy sprzęt)
- podniesienie efektywności systemu opieki zdrowotnej w ZOZ (szybsza reakcja)
- zmniejszenie ryzyka wydłużenia hospitalizacji
- zwiększenie szans „wcześniaków”
Planowane efekty
Projekt jest nakierowany na opiekę nad matką i dzieckiem w całym okresie trwania ciąży oraz po porodzie.
Projekt wpłynie na poprawę dostępności usług medycznych oraz jakości opieki zdrowotnej w świętochłowickim ZOZ. Dzięki realizacji projektu szpital będzie w stanie udzielić świadczeń większej ilości pacjentów, głównie ze względu na przyspieszenie procedur, szczególnie w ramach położnictwa i opieki nad noworodkami. Jednocześnie możliwa stanie się szybsza diagnoza anomalii stanu zdrowia płodu i noworodka.