Utworzenie gabinetu diagnostyczno-zabiegowego w ramach POZ ZOZ w Świętochłowicach sp. z o.o. w celu zwiększenia dostępności do świadczeń zdrowotnych z zakresu wczesnej diagnostyki – zakup sprzętu i wyposażenia wraz z adaptacją pomieszczeń do potrzeb zakupionego sprzętu
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.
Wartość całkowita projektu: 550 471,92zł
Kwota dofinansowania: 418 092,38zł
Cele projektu
Projekt ma na celu rozwiązanie problemu – poprawę jakości świadczonych usług medycznych w zakresie koordynowanej i kompleksowej opieki medycznej poprzez utworzenie nowoczesnej pracowni diagnostycznej wyspecjalizowanej w wykrywaniu chorób serca i dróg oddechowych już na poziomie POZ. Celem głównym projektu jest więc poprawa jakości świadczonych usług medycznych w zakresie koordynowanej opieki medycznej w działalności ZOZ w Świętochłowicach.
Cele szczegółowe projektu:
- poprawa dostępności do świadczeń – możliwość diagnostyki wstępnej już w POZ, odciążenie AOS i oddziałów,
- poprawa jakości usług zdrowotnych w dziedzinie kardiologii i chorób dróg oddechowych na poziomie POZ,
- podniesienie efektywności systemu opieki zdrowotnej
Planowane efekty
Projekt obejmuje utworzenie nowej komórki w ramach istniejącego POZ – pracowni wczesnej diagnostyki. Umożliwi to pacjentom już na poziomie POZ przeprowadzenie podstawowych badań diagnostycznych – nieinwazyjnych badań kardiologicznych – USG (Doppler i inne), EKG, w tym Holter, a także spirometrii. Podkreśli to rolę lekarza rodzinnego jako kierującego („gatekeeper”), dając mu przede wszystkim należyte narzędzia diagnostyczne, aby nie był tylko wypisującym skierowania. Lekarz rodzinny będzie mógł skierować pacjenta w sposób bardzo precyzyjny, skracając mocno proces diagnostyczny. Efektem, poza szerszym dostępem do diagnostyki wstępnej będzie zwiększenie przepustowości AOS.